Tooted märksõnaga soolalahus (3)

Naatriumkloriid (Laudasool)

Naatriumkloriid (Laudasool)

Naatriumkloriid on anorgaaniline keemiline ühend, mis kuulub kloriidide rühma, sool soolhappe ja naatriumi. See on peamine koostisosa toidu soolas, köögisoolas ja teede soolas. Toidu soola tootmisprotsess põhineb soolase vee termilisel kontsentreerimisel ja soola kristalliseerimisel sellest veest. Looduses esineb see mineraalkomponendina ja moodustab soolakivide ladestusi, mida nimetatakse haliitideks. Naatriumkloriid esineb peene kristallilise valge pulbrina, millel on iseloomulik soolane lõhn ja maitse. Sellel on tugevad hügroskoopilised omadused. Foodcomi pakutav toode ei ole geneetiliselt muundatud. Foodcom pakub ka toidusoola ilma tükke moodustavate ainete lisanditeta.
Naatriumkloriid

Naatriumkloriid

Naatriumkloriid on anorgaaniline keemiline ühend kloriidide rühmas, sool soolhappe ja naatriumi vahel. See on peamine koostisosa lauasoolas, toiduvalmistamise soolas ja teede soolas. Soola saamise tehnoloogiline protsess keetmise teel hõlmab soolase vee termilist paksendamist ja soola kristalliseerumist sellest veest. Looduses esindab see mineraalkomponendina ja moodustab kivisoola ladestusi, mida nimetatakse haliidiks. Naatriumkloriid esindab end peene valge kristallilise pulbrina, millel on iseloomulik soolane lõhn ja maitse. Sellel on tugevad hügroskoopilised omadused. Foodcomi pakutav toode ei ole geneetiliselt muudetud. Foodcom pakub ka toidukvaliteediga õlle valmistamiseks mõeldud soola ilma aglomeratsioonivastaste aineteta.
Kaaliumsorbaat

Kaaliumsorbaat

Kaliumsorbaat on väga tõhus, ohutu ja mittetoksiline toidukaitseaine. Kuigi kaliumsorbaat on üks paljusid säilitusaineid turul, on see üks parimaid, kuna see on kahjutu ja mitmekülgne. Kaliumsorbaati toodetakse peamiselt sünteetiliselt. See on maitse- ja lõhnatu pulber. FDA andmetel peetakse seda kasutamisel ohutuks, kuna see laguneb kehas veeks ja süsinikdioksiidiks. See on loetletud säilitusaineid, mida tohib kosmeetikatoodetes kasutada piirangutega. Selle maksimaalne lubatud kontsentratsioon lõpptootes on 0,6 %, arvutatuna sorbhappe põhjal. See toimib kõige paremini happelises keskkonnas, vastasel juhul on selle omadused palju nõrgemad.